ВРТИЋИ

Енглески језички програм

Акредитовани програм Лонгмановог института за енглески језик&”Max and Milli” реализује се у Центру од септембра 1999. Године. Програм је примјенљив како у малим, тако и у бројнијим групама. Дјеца узраста од 5-6 година упознају и усвајају основе говорног енглеског језика кроз игру те занимљиве говорне вјежбе и активности што оквирно подразумијева појмове као што су: боје, бројеви, предмети и ствари из околине, животиње (домаће и дивље), основе представљања (питања и одговори), осам пјесмица и уз њих низ како лексичких, тако и граматичких појмова (једнина, множина, …), инструкције (устани, сједи, отвори, затвори, …), дијелове људског тијела, појмове из природе и природне појаве (дуга, киша, сунце, …) и још много тога. Успјешно нуди алтернативу било које врсте али и захтјева да предавач буде флексибилан и креативан, те да првенствено уважава индивидуалност, спонтане реакције, као и тренутно расположење дјетета. све старије групе уз дјецу из мјешовитих група која полазе у школу). Он је на добровољној бази и необавезујући али је битно истаћи да се већ крајем октобра пријави 99 % дјеце која желе да присуствују настави.

Специјализовани музички програм

Кроз музичке активности дјеца упознају основне музичке елементе: усвајање пјесама по слуху, једноставне ритмичко-мелодијске структуре, појединачно и заједничко пјевање, са и без покрета. Репродуковање различитих шумова устима (звиждање, цвокотање, пућкање) рукама, ногама, помоћу природних и других материјала. Слушање и препознавање звукова из природе (фијук вјетра, цвркут птица и осталих животиња, жубор потока..) и окружења (звук аутомобила, звиждук пиштаљке, звук сирене…) Пјевање( набрајање) бројалица једноставнијих ритмичких образаца уз пљескање, пуцкетање прстима и покрете тијелом, стварање необичних звучних и гласовних комбинација. Импровизација звуцима, тоновима и ритмовима на инструментима Орфовог инструментаријума. Упознају се са облицима инструмената, карактеристикама, начином израде, опсегом звучности, добијањем тонова и начинима свирања. Упознају основне музичке елементе (висину тонова, ритам, динамику, препознавање темпа (брз, лаган, умјерен) као и карактер музике (весела, тужна, живахна, спокојна). То подразумијева слушање музичких композиција различитих жанрова (дјечија, хорска, инструментална, традиционална, поп, рок, класична).

 

Учествовање у краћим приредбама и свечаностима у и изван вртића те хорско пјевање је вишеструко корисно за дјецу предшколског узраста. Оно им помаже да изграђују самопоуздање (превазилазе страх од јавног наступа) контролишу свој глас, уједначено дисање и пјевање, висок ниво слушне и менталне пажње као и обогаћивање фонда усвојених пјесама. Хор Центра за предшколско васпитање и образовање „Ђурђевак“ ове радне године бројао је 40. малишана који су наступали на свим јавним наступима („ Дјечија недеља“, „Јесења свечаност“, „Слава вртића-Никољдан“, „Дан града“, „Сајам породице“) како у вртићу тако и у сарадњи са локалним заједницама.

Специјализовани програм за физичко васпитање и образовање

Предшколско физичко васпитање је важна карика у дугом ланцу васпитно-образовног система и као таква је веома важна за постављање здравих темеља свеобухватнога
васпитања генерација. Програм физичке активности дјеце узраста од пет до шест година је врло важан аспект њиховог раста и развоја. Моторички развој подстиче емоционални,
социјални и интектуални развој дјеце. С друге стране, услови живота се мијењају и дјеца имају све мање прилике за игру која укључује моторичке активности.
Имајући у виду могућности и потребе дјеце овај програм физичке активности обухвата вјежбе које развијају основне моторичке способности дјеце предшколског узраста.
Такође, стиче се и здравствено васпитање које подстиче дјецу да од најранијега узраста сами брину о свом здрављу. Не само да дјеца стичу здраве навике редовног вјежбања већ
уче и о важности хигијене, здраве исхране, стичу радне навике дисциплину и развијају самосталност. Вјежбајући заједно дјеца се боље интегришу и развијају осјећај за тимски рад.